SONDY

2017: nejméně smrtelných pracovních úrazů za posledních 15 let

8 hodin 12 minut ago

V roce 2017 zaznamenaly Státní úřad inspekce práce a Český báňský úřad dohromady 95 smrtelných pracovních úrazů, což je nejméně za posledních 15 let. Od roku 2002, kdy došlo celkem ke 206 úmrtím při plnění pracovních povinností, postupně klesal jejich počet, až se v loňském roce zastavil poprvé pod hranicí 100 smrtelných pracovních úrazů během jednoho kalendářního roku. Ministerstvo práce a sociálních věcí a Státní úřad inspekce práce považují dlouhodobě oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) za svoji prioritu a budou kontinuálně pokračovat v opatřeních vedoucích mimo jiné i ke snížení pracovní úrazovosti.

Odborový svaz ECHO povede i nadále Zdeněk Černý

1 den 6 hodin ago

Odboráři žádají pro náročné profese dřívější odchod do důchodů
Odboráři z odborového svazu ECHO, který sdružuje pracovníky z oboru energetiky a chemie, chtějí v následujících pěti letech prosazovat mimo jiné dřívější odchod do důchodu pro zaměstnance pracující v náročných profesích těchto oborů. Při středečním zahájení dvoudenního sjezdu svazu v Praze to řekl jeho předseda Zdeněk Černý.

Moderní odbory v ČSOB vyhlásily neomezenou stávkovou pohotovost

1 den 8 hodin ago

Banka se o čistý zisk 17,5 miliardy korun nechce dělit se zaměstnnaci
Odborové organizaci v Československé obchodní bance (ČSOB) došla trpělivost. Poté, co se nedohodla s vedením banky na zvýšení mezd podle svých představ, oznámila ve středu, že vyhlašuje stávkovou pohotovost. O navýšení mezd jednají odbory s managementem již více než rok. Původně chtěly, aby došlo k navýšení platů o 15 procent. Novinářům to oznámila Moderních odborů v ČSOB Ladislava Spielbergerová. Důvodem je podle ní přístup vedení banky k jednání o kolektivní smlouvě, která upravuje pracovní a mzdové podmínky pro zaměstnance.

V chemičce Deza vyhlásili odboráři stávkovou pohotovost

2 dny 6 hodin ago

Vyjednává se od října, odbory požadují zvýšení tarifních mezd o 13 %
Odboráři důležité chemičky Deza ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) vyhlásili v úterý odpoledne stávkovou pohotovost. Oznámil to předseda odborů podniku Michal Sváček. Důvodem je spor o uzavření kolektivní smlouvy na rok 2018 a nepřijatelný mzdový vývoj, uvedli odboráři v prohlášení.

Zemědělští odboráři připraví ČSSD o hlasy, pokud nepůjde do společné vlády s Babišem

2 dny 6 hodin ago

Zemědělské odbory se budou snažit o odliv voličů ČSSD, pokud strana nevstoupí do připravované vlády s ANO. Uvedl to šéf zemědělských odborářů Bohumír Dufek. Pod prohlášení se podepsal jako předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR. Organizace sdružuje 35 tisíc členů. Členy má vedle zemědělství i v dalších pracovních odvětvích. Členové ČSSD nyní o vstupu do vlády s ANO hlasují v referendu, připravovaný menšinový kabinet počítá s tolerancí od komunistů.

Hradec přidá dopravnímu podniku na mzdy řidičů

3 dny 6 hodin ago

Hradeckému dopravnímu podniku chce město navýšit příspěvek na letošní provoz. Zastupitelé budou do prázdnin rozhodovat o schválení dvaceti milionů korun, které posílí rozpočet městského dopravce. Vedle nákladů, které souvisí s růstem ceny nafty či odpisů, bude tato mimořádná dotace určena především na platy řidičů hradecké městské hromadné dopravy.

Studenti českých a německých škol připomenou zničení Ležáků

3 dny 6 hodin ago

Ve středu 23. května v 10.30 hodin se v Ležákách na Chrudimsku sejde několik desítek učňů z českých i německých středních škol. Proběhne zde vernisáž „Tvorby pro Ležáky 2018“, při níž budou odhaleny kovové plastiky, jejichž autory jsou sami studenti. Akci pořádá již potřetí Odborový svaz KOVO ve spolupráci s Památníkem Lidice a za podpory německého odborového svazu DGB. Ojedinělé pietní vernisáže se pravidelně účastní také široká veřejnost.

Češi pracují o deset let déle než Němci a berou třetinové mzdy

4 dny 5 hodin ago

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula prosazuje zkrácení pracovní doby o půl hodiny denně Česká republika se rozhodně nenachází tam, kde si zaslouží. My si myslíme, že není v pořádku mít hodinovou mzdu ve výši deseti eur včetně odvodů na zdravotní a sociální pojištění v zemi, kde je devadesátiprocentní výkon ve srovnání se zeměmi Evropské unie. To znamená, že české mzdy jsou ve srovnání s EU jen třicetiprocentní. Naši zaměstnanci mají rozhodně na víc.

O práci seniorů je velký zájem

4 dny 6 hodin ago

Muži a ženy pár let před důchodem, ale i senioři starší 65 let, kteří ještě nedávno tvořili skupinu nezaměstnatelných, se v současnosti stávají prakticky jedinou rezervou pracovních sil v Česku a často drží firmy v provozu.

Přesčasy, práce o víkendu, napětí. Češi zjistili, že nejsou lidi

4 dny 6 hodin ago

Na 70 procent lidí ve svém zaměstnání vnímá, že se pracovní trh v Česku potýká s nedostatkem pracovních sil. Ten se projevuje zejména nárůstem práce, přesčasů, nutností pracovat o víkendu a napjatou atmosférou na pracovišti, vyplývá z průzkumu společnosti Up mezi 525 respondenty. Zaměstnavatelé se s vypjatou situací snaží bojovat především navyšováním mezd, kterým se snaží udržet stávající zaměstnance a nalákat nové. Přesto více než třetina zaměstnanců zvažuje změnu místa.

Kaufland zvýší od června mzdy provozních zaměstnanců o 26 procent

4 dny 12 hodin ago

Kolektivní vyjednávání přineslo ve společnosti Kaufland Česká Republika růst mezd. Od 1. června 2018 se Kauflandu navyšují nástupní mzdy zaměstnanců na provozních pozicích na prodejnách o 26 procent. Minimální nástupní mzda zaměstnanců v provozu na nejnižší pozici asistenta prodeje na plný úvazek bude činit 24 000 Kč hrubého a platí pro celou Českou republiku s výjimkou Prahy a regionů, kde je velmi složitá situace na trhu práce. V těchto lokalitách bude minimální výdělek na plný úvazek po zkušební době vyšší a to 26 000 Kč hrubého.

Pražský dopravní podnik jedná s odboráři o zvýšení mezd

1 týden ago

Vedení pražského dopravního podniku (DPP) jedná s odboráři o zvýšení mezd zaměstnanců. Dodatek ke kolektivní smlouvě by měl být uzavřen do konce letošního května. Ve středu to řekl generální ředitel DPP Martin Gillar. O kolik korun se zaměstnancům mzda konkrétně zvýší, není zatím jasné.

Textilní řetězec Vesna dál odmítá zvýšit mzdy

1 týden ago

Na šéfce ztroskotal už třetí zprostředkovatel
Firmy v Česku pociťují všudypřítomný tlak na růst mezd, ale přesto jsou zaměstnanci, kteří berou jen zaručenou mzdu. V případě textilního řetězce Vesna se do mzdových sporů vložil i stát. Neúspěšně, firma se návrhem nezávislého zprostředkovatele na zvýšení mezd řídit nehodlá.

Policie obvinila exministra Jaromíra Drábka kvůli dotačnímu podvodu

1 týden 2 dny ago

Policie stíhá bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) a další dva lidi ze stejného resortu kvůli dotačním podvodům. Trestní stíhání podle mluvčího Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslava Ibeheje souvisí s transformací organizace ‚Institut výchovy bezpečnosti práce‘ na státní příspěvkovou organizaci ‚Fond dalšího vzdělávání‘.

Dražba kladenské hutě Poldi je zmařená

1 týden 2 dny ago

Vydražitel ve stanoveném termínu nezaplatil za zkrachovalou kladenskou huť Poldi. Dubnová dražba firem Poldi a Poldi Trade je tudíž zmařená řekl v úterý insolvenční správce Adam Sigmund. „Věc konzultujeme s věřiteli a budeme postupovat podle jejich přání buď opakovanou dražbou, nebo prodejním tendrem,“ uvedl Sigmund.

Ambulancím pojišťovny nezaplatily péči za čtyři miliardy, tvrdí lékařská komora

1 týden 2 dny ago

Ambulantní lékaři podle České lékařské komory nedostali za pět let zaplacenu péči za 4,3 miliardy korun. Pojišťovny podle komory nerespektují vyhlášky, které stanoví bodovou hodnotu lékařských výkonů a cenu práce. Ministerstvo jejich dodržování není schopno vynutit, řekl na tiskové konferenci ČLK její prezident Milan Kubek.

Firmy i zaměstnanci přestávají respektovat zákoník práce

1 týden 2 dny ago

Zaměstnavatelé si čím dál více u Hospodářské komory stěžují na to, že jim zaměstnanci bez ohledu na závazky a případné sankční důsledky nenastoupí na směnu a začnou mnohdy bez podání výpovědi pracovat jinde. Kvůli vyčerpanému trhu práce bude letos tento jev zesilovat.

Odbory v ČSOB se chystají vstoupit do stávkové pohotovosti

1 týden 3 dny ago

Předsedkyně už dva měsíce nedostává mzdu
Odborové organizaci v ČSOB došla trpělivost. Poté, co se nedohodla s vedením banky na zvýšení mezd podle svých představ, oznámila, že vyhlašuje stávkovou pohotovost. O tom, zda ke stávce dojde, budou v následujících dnech hlasovat zaměstnanci banky. Odboráři v ČSOB obviňují management ze šikany. Podle odborů mají nejméně placení úředníci platy hluboko pod českým průměrem a minimální mzda podle nich není ani 16 tisíc korun hrubého. Vedení ČSOB s tím nesouhlasí, uvádí vyšší částku a tvrzení o šikaně naprosto odmítá.

Zaměstnanci Škody Auto brali historickou mzdu, až 100 tisíc

1 týden 3 dny ago

Zaměstnanci automobilky Škoda Auto dostali za duben historicky nejvyšší výplatu. Kvůli zvýšeným tarifům a příznivým ekonomickým výsledkům se částka vyšplhala dokonce až na 100 tisíc korun hrubého, informuje Mladá fronta Dnes.

Konec textilky Veba by byl pro Broumovsko velkou ztrátou, tvrdí odbory

1 týden 3 dny ago

Případné omezení či konec výroby v textilce Veba Broumov, která je od pátku v insolvenčním řízení, by byl pro region Broumovska obrovskou ztrátou. Lidé by přímo v Broumově hledali novou práci jen obtížně. Podle předsedy odborů Veby Ondřeje Habarta odbory stále věří, že se Vebě podaří situaci s pomocí strategického investora ustát. Část pracovníků z Veby, která je na Broumovsku největším zaměstnavatelem, podle Habarta již kvůli nejisté budoucnosti z podniku sama odešla.

Zaškrtnuto
1 hodina 16 minut ago
Subscribe to SONDY feed