SONDY

ČMKOS a OS PHGN: Vláda se chová nezodpovědně

3 týdny 4 dny ago
Považujeme za nezodpovědné jednání vlády, která se odmítla na svém jednání zabývat termínem ukončení těžby uhlí pro účely výroby tepla a elektřiny. A to i přesto, že měla k dispozici konsenzuální závěry svého poradního sboru - Uhelné komise, která došla ke shodě, že oním termínem by měl být rok 2038.

ČMKOS podporuje výzvu lékařů a sestřiček

3 týdny 5 dnů ago
ČMKOS se připojuje k výzvě Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařského odborového klubu. Podporuje aktivitu lékařů a sestřiček, kteří již více než rok nesou hlavní tíhu epidemie koronaviru.

Učení dospělých

2 měsíce ago
Celoživotní vzdělávání se stává již nutností   Inovace v technologiích, digitalizace a demografické změny mění rychle svět. Lidé potřebují nové dovednosti a nové způsoby, jak se učit. Získávání znalostí a dovedností tradičním způsobem, ve škole nebo na univerzitě, již nestačí.  

Práce v noci

2 měsíce 1 týden ago
V naší firmě máme zaměstnance, kterým začíná směna v 5.30 hod. a končí 17.30 hod. Tudíž by jim měl náležet příplatek za noc ve výši minimálně 10 % za půl hodiny směny (pokud nemáme např. v pracovní smlouvě sjednáno jinak). Je tomu tak? Pokud ano, mohu se zaměstnanci sjednat, že příplatek za noc žádný nebude, nebo že bude nižší než 10 %?

Ministr Plaga zklamal odbory i učitele - "nadělil" pouze 4 % do tarifů

2 měsíce 1 týden ago
Bez jakékoliv konzultace se školskými odbory, zaměstnavateli ve školství a bez vyjádření ministerstva školství v připomínkovém řízení předložil dnes nečekaně ministr Robert Plaga na jednání vlády návrh na zvýšení tarifního platu pro pedagogy o 4 %. Tento jeho nepochopitelný postoj ohrožuje vážně slib, daný učitelům ve vládním programovém prohlášení, a vede k narušení důvěry pedagogické obce. 

Prekérní práce cizinců bují i za koronakrize

2 měsíce 2 týdny ago
V Česku pracuje více než šest set tisíc cizinců. Tvoří zhruba 13 procent všech zdejších zaměstnanců, přitom ještě v roce 2010 to bylo jen šest procent. Lze říci, že Česko spoléhá stále více na pracovníky s cizí státní příslušností, podobně jako jiné vyspělé státy Evropy. Nejčastěji pocházejí ze Slovenska (199,24 tisíc) a Ukrajiny (133 tisíc). Jde o údaje platné k 30. 6. 2020.

Právní servis

2 měsíce 2 týdny ago
Náhrada mzdy za víkendové školení   Zúčastnil jsem se profesního školení, které se týkalo výkonu mé funkce mistra. Školení se uskutečnilo v sobotu a moje účast na něm byla povinná. Nyní se zaměstnavatelem vedu spor ohledně jeho placení. Zaměstnavatel mně tvrdí, že mi toto školení nemůže zaplatit, že by si to nemohl dát do nákladů. Je to pravda?

Ani v roce 2020 více než polovina pracujících nevydělává dost

2 měsíce 2 týdny ago
Výzvy současnosti – nový pohled   Minimální důstojná mzda pro Českou republiku za rok 2020 čítá 32 438 Kč hrubého, respektive 37 987 Kč hrubého pro Prahu, a to kvůli citelně vyšším nákladům na bydlení v metropoli. Příjem v takové výši zajišťoval tento rok jednotlivcům pracujícím na plný úvazek a jejich domácnostem, že mohou při stávající hladině cen pokrýt výdaje za všechny běžné věci nutné ke skromnému, ale důstojnému životu. Proti minulému roku tak minimální důstojná mzda vzrostla o 975 Kč, respektive 1 137 Kč pro hlavní město.

Chybějící kurzarbeit nahradí prodloužený Antivirus

2 měsíce 3 týdny ago
Na návrh odborů se vláda zabývá zvýšením nemocenské   Vláda je připravena prodloužit program Antivirus do doby než bude přijat systém kurzarbeit, který „uvízl“ v poslanecké sněmovně. ČMKOS a zaměstnavatelé ve společném prohlášení vyzvali poslance k urychlení projednávání tohoto důležitého opatření. Na jednání prosincové tripartity ujistila ministryně Maláčová sociální partnery, že pokud se nestihne kurzarbeit včas schválit, vláda prodlouží už osvědčený program Antivirus, který však je možné uplatňovat pouze rok.

Právní servis

2 měsíce 3 týdny ago
Práce z domova a stravenka   Jsem zaměstnána v příspěvkové organizaci, kde je zřizovatelem kraj. V souvislosti s koronavirem pracuji z domova, tedy v režimu home office. Místo trvalého bydliště bylo v pracovní smlouvě sjednáno jako místo výkonu práce. Zaměstnavatel nám poskytuje stravenky. Nyní nám naše vedoucí sdělila, že zřejmě v době výkonu práce doma nebudeme mít nárok na poskytování stravenek, že to musí ověřit u zřizovatele. Je to pravda, skutečně nám v této době stravenky nenáleží?  

Němci diskutují o zákonném nároku na home office

2 měsíce 3 týdny ago
Ze zahraničí   Německý ministr práce Hubertus Heil chce dát zaměstnancům zákonný nárok na to, aby nejméně 24 dní ročně mohli pracovat z domova. Díky zákonu o mobilní práci, jak se mu v Německu říká, by zaměstnanec získal nárok na home office automaticky, pokud by jeho zaměstnavatel nedoložil pádné důvody, proč to nejde. „Pekař nemůže péct rohlíky z domova. Ale je tu mnoho profesí, kde to lze,“ hájí nápad ministr. Jeho cílem je zajistit zaměstnancům, aby měli nejen možnost pracovat z domova, ale zároveň počet takto odpracovaných hodin regulovat.

Paragrafy do kapsy

2 měsíce 4 týdny ago
Závazky podle nového občanského zákoníku – XX. část   V tomto dílu pokračuje problematika pojistných smluv, a to zejména záležitosti týkající se změny pojistného rizika, šetření pojistné události, následků porušení povinností pojistníka nebo pojištěného, přerušení pojištění a zániku pojištění. Novou problematikou bude škodové pojištění a náhrada škody a pojištění osob.

Nejčastější rizika při práci z domova.

2 měsíce 4 týdny ago
Víte, jak se vyhnout sporům mezi firmami a zaměstnanci?   Druhá vlna koronaviru v Česku vrací do hry práci z domova. Home-office má řadu nesporných výhod. Víte však o rizicích, která přináší firmám i zaměstnancům? Poradenská společnost BDO připravila seznam několika problematických situací, do kterých se mohou obě strany dostat, pokud se předem nedohodnou na jasných podmínkách. Spory mohou nastat například při řešení pracovních úrazů, hrazení nákladů za práci z domova, ale také v případě kontroly zaměstnanců ze strany zaměstnavatele. Zákoník práce totiž home-office nijak podrobně neřeší.

Paragrafy do kapsy

3 měsíce ago
Podstatná změna poměrů při pobírání renty   Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity, tedy takzvaná fixní renta, vzniká – jak vyplývá z ustanovení § 271b zákoníku práce – dnem, kdy došlo k poklesu (ztrátě) na výdělku. Pro výpočet náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (při uznání invalidity) není rozhodující průměrný výdělek před pracovním úrazem nebo před zjištěním nemoci z povolání, ale průměrný výdělek poškozeného před vznikem škody.

Zelenou agendu nebereme jen jako hrozbu...

3 měsíce 1 týden ago
Měli byste vědětZelenou agendu nebereme jen jako hrozbu, odmítáme ale zvyšování ambicí EU, říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Česká republika nebere Green Deal neboli „Zelenou agendu“ pouze jako hrozbu a samozřejmě ji vnímá také jako příležitost. Odmítáme ale neustálé přehodnocování a zvyšování ambicí, které nepřispívá ke stabilnímu investorskému prostředí. V exkluzivním rozhovoru pro Sondy Revue to uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Alena Schillerová: Superhrubou mzdu zrušíme k lednu 2021, o podobě daňové progrese budeme ještě jednat

3 měsíce 1 týden ago
Měli byste vědět „Máme 4,5 milionu zaměstnanců, kteří dnes skrze podvodný koncept superhrubé mzdy odvádějí 20,1 % ze svého platu. To je z mého pohledu jednoduše příliš mnoho.“ Pro Sondy Revue to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). „Zjednodušme to, zrušme nesmyslnou konstrukci výpočtu daně ze superhrubé mzdy a zaveďme pro všechny nízko- a středněpříjmové zaměstnance sazbu 15 % ze mzdy hrubé.

Právní servis

3 měsíce 1 týden ago
Uchazeče o zaměstnání nelze bez jeho souhlasu testovat na alkohol a drogy Nedávno jsem jakožto zájemce o volné místo v jedné významné firmě přišel do kanceláře dané společnosti na předem domluvený pohovor. Jaké však bylo moje překvapení, když první, co po mně po příchodu chtěli, bylo, abych dýchl do alkotesteru a také abych poskytl vzorek moči na test přítomnosti drog v těle. Má na takové testování firma právo, když ještě nejsem její zaměstnanec?

Právní servis

3 měsíce 1 týden ago
Nárok na mzdový tarif   Podle nové kolektivní smlouvy je podepsána tarifní tabulka mezd, ve které je stanovena 5. třída na 96 Kč/hod. s platností od 1. 3. 2020. Dosud však mám stále starý tarif bez navýšení. Přitom nově příchozí zaměstnanci mají ihned nový tarif bez problémů. Jak se mohu domoci něčeho, co mi už od března náleží?
Zaškrtnuto
5 minut 33 sekundy ago
e-sondy
Subscribe to SONDY feed