SONDY

Vyšetřování "Dieselgate" přineslo další žalobu

1 den 14 hodin ago
Bývalý nejvyšší boss Volkwagenu obžalován   Tři roky po propuknutí tzv. dieselového skandálu byla u zemského soudu v Braunschweigu vznesena obžaloba proti bývalému šéfovi koncernu Volskwagen Martinu Winterkornovi.

Úspěchy jihočeských kováků

1 den 15 hodin ago
Ve firmách, v nichž působí OS KOVO, mají lidé nadprůměrné příjmy   Průměrná hrubá měsíční mzda v bezmála šedesátce jihočeských průmyslových podniků, v nichž působí Odborový svaz KOVO, přesáhla v loňském roce krajský průměr o více než pět tisíc korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) a interních statistik OS KOVO.

Nová strategie pro Lesy ČR

1 den 15 hodin ago
Z jednání malé tripartity v lesním hospodářství a dřevozpracujícím průmyslu ČR   Tripartita sociálních partnerů v lesním hospodářství a dřevozpracujícím průmyslu ČR se na svém jednání v polovině dubna v Praze zabývala zejména následujícími body:1.  Dotační program pro nestátní vlastníky lesů.2.  Aktuální informace v oblasti mzdové politiky v lesním hospodářství a dřevozpracujícím průmyslu.

Budoucnost práce výzvou současnosti

3 dny 10 hodin ago
100 let od vzniku Mezinárodní organizace práce   Mezinárodní konference, organizovaná Českomoravskou konfederací odborových svazů, která byla věnována výročí 100 let vzniku Mezinárodní organizace práce (ILO), se konala 16. 4. 2019 v Praze, v Černínském paláci. Konferenci podpořilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Více než pětina Čechů změnila v uplynulých 6 měsících zaměstnání

1 týden 1 den ago
Z nejnovějšího globálního průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad vyplynulo, že v uplynulých šesti měsících změnilo zaměstnání 20,5 % Čechů. Další pětina lidí si aktuálně novou práci buď aktivně hledá, nebo se po zajímavých pracovních příležitostech u jiného zaměstnavatele poohlíží.

Peníze z emisních povolenek zpátky do postižených regionů

1 týden 1 den ago
Petice zákonodárců za lepší životní prostředí dvou krajů   Poprvé v historii se spojilo 26 poslanců a senátorů ze dvou krajů napříč všemi politickými stranami, aby společně s městy i obcemi bojovali za region. Členové obou komor Parlamentu ČR za Ústecký a Karlovarský kraj požadují společně po státu, aby urychleně zřídil transformační fond, ze kterého se bude financovat masivní restrukturalizace Mostecké a Sokolovské hnědouhelné pánve.

Odbory: minimální mzda 15 000 korun

1 týden 2 dny ago
ČMKOS požaduje pro rok 2020 navýšení o 1650 korun    Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje pro příští rok navýšení minimální mzdy o 1650 korun na 15 tisíc korun. Začne o tom vyjednávat s vládou. Minimální mzda se zvedala naposledy v lednu, a to o 1150 na 13 350 korun. Přidání projedná i tripartita. S výraznějším navýšením souhlasí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Hledáme lidi: Roboti vás potřebují

2 týdny 3 dny ago
Revoluce dovedností 4.0   Personální společnost ManpowerGroup provedla již 3. ročník celosvětového průzkumu Revoluce dovedností, který se uskutečnil ve 44 zemích včetně ČR na vzorku 19 000 zaměstnavatelů. Zjišťovala mj. jaký bude pravděpodobný dopad automatizace na počet jejich zaměstnanců v následujících 2 letech.

E-neschopenky v plném provozu půl roku po zrušení karenční doby

3 týdny 4 dny ago
Tripartita se nedohodla na změnách zákoníku práce, projedná je koalice   Elektronické neschopenky začnou plně fungovat půl roku po zrušení karenční doby, od prvního ledna 2020. Novinářům to sdělil v pondělí, 25. 3. 2019, po jednání tripartity premiér Andrej Babiš. Zaměstnavatelé na jednání tripartity požadovali odklad zrušení karenční lhůty do plného spuštění e-neschopenek, odbory jsou proti. Odsouvání je nepřijatelné i pro ČSSD. O dalším postupu v této věci bude jednat poslanecký klub ANO.

Jde o demokratický a sociální charakter transformace

1 měsíc ago
Prohlášení IG Metall:   Předsednictvo IG Metall vydalo 19. 3. 2019 prohlášení, v němž vyzývá členy této největší oborové odborové organizace, aby se v sobotu 29. června zúčastnili celostátní manifestace, která se uskuteční u Braniborské brány v Berlíně.

Na mrtvé planetě nebude žádná práce

1 měsíc ago
Josef Středula, předseda ČMKOS: Fandíme odhodlání studentů připomenout politikům jejich odpovědnost ČMKOS stejně jako evropské a globální odbory se připojuje k podpoře mezinárodní studentské stávky, která dnes probíhá v 72 zemích pod heslem Pátek pro budoucnost.

Globální odbory jednají s představiteli MMF a Světové banky

1 měsíc 1 týden ago
Na nejvyšší úrovni jednají v těchto dnech ve Washingtonu DC zástupci globálních odborů ITUC – Mezinárodní odborové konfederace se Světovou bankou a MMF. Toto třídenní jednání dokazuje zájem významných mezinárodních  finančních institucí o podporu růstu pracovních míst, snížení chudoby, genderové nerovnosti, důstojné práce.

Ochrana nízkokvalifikovaných pracovníků

1 měsíc 1 týden ago
Právní servis speciál   Jakou právní ochranu poskytuje náš právní řád nízkokvalifikovaným pracovníkům, konkrétně zákon o zaměstnanosti a zákoník práce?

Dovolená v případě změny pracovního úvazku

1 měsíc 1 týden ago
Právní servis   Zaměstnanec uzavřel pracovní poměr na dobu určitou od 1. 1. 2018 do 31. 3. 2018 na plný pracovní úvazek. Od 1. 4. 2018 do 31. 12. 2018 pracoval (dodatkem pracovní smlouvy) 20 hodin týdně s pravidelným režimem úterý a čtvrtek 8 hodin a ve středu 4 hodiny. Jak určit správně celkový nárok na dovolenou za rok 2018? Jak se posuzuje týden dovolené u kratšího pracovního úvazku s rozdílným rozvržením hodin za směnu?

Dovolená v případě změny pracovního úvazku

1 měsíc 1 týden ago
Právní servis   Zaměstnanec uzavřel pracovní poměr na dobu určitou od 1. 1. 2018 do 31. 3. 2018 na plný pracovní úvazek. Od 1. 4. 2018 do 31. 12. 2018 pracoval (dodatkem pracovní smlouvy) 20 hodin týdně s pravidelným režimem úterý a čtvrtek 8 hodin a ve středu 4 hodiny. Jak určit správně celkový nárok na dovolenou za rok 2018?

Závazky podle nového občanského zákoníku – X. část

1 měsíc 1 týden ago
Paragrafy do kapsy   V dlouhodobém seriálu článků tentokrát pokračujeme v problematice nájmu věci, práv a povinností stran a přechodu práv a povinností z nájmu na nového vlastníka. A poté se už dostaneme k nájmu bytu a domu.

Pravidla výkonu práce přesčas

1 měsíc 1 týden ago
Paragrafy do kapsy   Období hospodářského růstu provází u mnoha zaměstnavatelů vysoký objem zakázek a nedostatek pracovní síly. Tyto jevy vytvářejí tlak na výkon přesčasové práce.
Zaškrtnuto
1 hodina 37 minut ago
e-sondy
Subscribe to SONDY feed