SONDY

Právní servis

3 dny ago
Zvýšily se pro rok 2019 cestovní náhrady? A jak je to se stravným? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v právním servisu magazínu Sondy Revue...

Úřady práce v etapě plné zaměstnanosti

3 dny ago
Právní servis speciál   Českému hospodářství se daří, zažíváme historicky nejnižší nezaměstnanost a poptávka po pracovních silách mnohde převyšuje nabídku. Jaké jsou v této době hlavní úkoly úřadů práce?

Doručování písemností

3 dny ago
Paragrafy do kapsy   Úprava doručování písemností v pracovněprávních vztazích je obsažená v ustanoveních § 334 a násl. zákoníku práce. Nejednou se však setkáváme s tím, že uvedená právní úprava není zcela jasná a přináší řadu problémů. To nás vedlo k vytvoření tohoto článku.

ČMKOS a zaměstnávání cizinců

3 dny ago
Trh a my... Zaměstnávání cizinců v České republice je zejména v posledním období předmětem zvýšeného zájmu. V situaci „nedostatku“ pracovníků v některých profesích sílí snahy podnikatelů o změnu příslušné legislativy v zájmu deregulace tohoto zaměstnávání.

Kde se vzaly, tu se vzaly žluté vesty...

3 dny 1 hodina ago
Ze zahraničí...   Hnutí gilets jaunes (žluté vesty) otřásá už několik měsíců francouzskou politikou. Každý víkend vyrazí po celé zemi stovky a tisíce lidí do ulic. Akce demonstrantů zatím slaví úspěch, od vlády si vydobyli ústupky.

Žáci musí vědět, co je na trhu práce čeká

4 dny ago
Rozhovor o výuce odborových témat v Německu   Nadace Hanse Böcklera (Hans-Böckler-Stiftung) nazvaná podle prvního předsedy Německého odborové konfederace DGB se zabývá především výzkumem a vzděláváním v oblasti odborových témat. Stěžejní hodnotou organizace je spolurozhodování a participace pracujících.

Roboti lidem práci neberou (zatím)

4 dny ago
Pokročilé technologie vyžadují jiné dovednosti, mění i pracovní úvazky Nakolik ovlivní současná rychle se rozvíjející automatizace a digitalizace výroby (nazývaná též Průmysl 4.0) počty pracovních míst? Jak se změní práce v digitálním světě? Názory se různí, předpovědi liší.

Česká republika – země pro budoucnost

4 dny 1 hodina ago
Vláda představila Inovační strategii ČR na léta 2019–2030   „Disponujeme mimořádným znalostním potenciálem, jsme technologicky orientovanou zemí a splňujeme nejpřísnější ekonomická kritéria. Kdy jindy se pustit do takto odvážných změn než v době, kdy patříme mezi nejstabilnější ekonomiky v Evropě, kdy naše podniky dosahují rekordních výsledků a naši vědci získávají ve světě stále větší respekt,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš poté, co byla veřejnosti oficiálně představena Inovační strategie České republiky 2019–2030.

Garance pěti týdnů dovolené i pro zaměstnance soukromého sektoru?

5 dnů 22 hodiny ago
Poslankyně Hana Aulická Jírovcová a další zákonodárci navrhli novelizaci Zákoníku práce, na základě které by bylo garantováno pět týdnů dovolené ročně všem zaměstnancům, tedy i těm pracujícím v soukromém sektoru, přičemž ve veřejném sektoru garance již existuje. Návrh je v Poslanecké sněmovně.

Matky se do práce vracejí rychleji než v minulosti

5 dnů 22 hodiny ago
Míra nezaměstnanosti českých matek je dvakrát vyšší než u bezdětných   Narození dítěte a dlouhá rodičovská dovolená ovlivňují kariérní příležitosti českých žen výrazněji než v jiných zemích. OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) mimo jiné uvádí, že míra nezaměstnanosti českých matek je dvakrát vyšší než u bezdětných.

1,5 miliardy akademikům

1 týden 3 dny ago
Vysokoškolské odbory požadují 10% navýšení platů v příštím roce   Vysokoškolské odbory budou pro příští rok požadovat navýšení rozpočtu vysokých škol o 1,5 miliardy korun oproti letošku. Je to o 700 milionů korun víc, než kolik činí částka ve výhledu rozpočtu na rok 2020. Požadované peníze by měly stačit na plošné navýšení mzdových tarifů akademiků o deset procent. Novinářům to řekl na brífinku 12. 2. 2019 předseda vysokoškolských odborů Petr Baierl. 

Loni zaniklo 12 692 firem

1 týden 4 dny ago
Zmizelo nejvíce společností za posledních sedm let   Loni ukončilo činnost rekordních 12 692 společností, nejčastěji z oblasti pronájmu a správy nemovitostí, obchodu a služeb. Nadpoloviční většina zaniklých společností měla sídlo v Praze. Data vycházejí z analýzy poradenské společnosti Bisnode.

Kdo platí povinnou zdravotní prohlídku?

1 týden 4 dny ago
Zaměstnavatel mě poslal na povinnou periodickou prohlídku k mé praktické lékařce, ačkoli dřív jsme chodili vždy všichni k jednomu závodnímu lékaři, kterého si zaměstnavatel platil. Kdo bude prohlídku platit v tomto případě?

Až 10 % procent míst ve státní správě má být zrušeno

1 týden 5 dnů ago
OS SOO: Rušení míst není možné bez důkladné analýzy   Ministerstvo financí vyslalo v minulých dnech signál, že hodlá přistoupit k rušení míst ve státní správě, a to až o 10 %. Záměr odůvodňuje úsporou finančních prostředků. Závažný krok však nemůže být podle odborů proveden bez podrobné analýzy potřebnosti konkrétních míst.

Studenti technických oborů vidí budoucnost ve zvyšování mezd

2 týdny 1 den ago
Mladí a začnající vnímají stav průmyslu hůře než lidé z praxe   Podle 84 % manažerů průmyslových firem se českému průmyslu vede ve srovnání se zahraničím dobře. S tím souhlasí ale jen 59 % studentů technických oborů. Naopak podle 41 % z nich průmysl stagnuje nebo se propadá. Obě skupiny vnímají jako největší problém nedostatek kvalifikovaných pracovníků i lidí obecně.

Rozpočty sociálního zabezpečení jsou stabilní

2 týdny 2 dny ago
Vývoj příjmů a výdajů na sociálním zabezpečení na konci loňského roku Od ledna do prosince loňského roku bylo na pojistném na sociální zabezpečení  vybráno 480,1 mld. Kč, naproti tomu na důchodech a dávkách nemocenského pojištění bylo vyplaceno 457,5 mld. Kč. Inkaso pojistného na důchodové pojištění činilo za loňský rok téměř 445,5 mld. Kč. Výdaje na důchody činily necelých 423,5 mld. Kč...

Novým předsedou OS Stavba ČR Pavel Zítko

2 týdny 4 dny ago
VIII. SJEZD OS STAVBA ČR přijal rezoluce ke kolektivnímu vyjednávání a pracovnímu právu Pod heslem Život – práce – spravedlnost se na počátku února v Praze konal dvoudenní VIII. sjezd OS Stavba ČR. Prvního dne se uskutečnily volby vedení. Novým předsedou OS se stal dosavadní místopředseda OS Pavel Zítko.

Na sociální služby o 4,5 miliardy více

3 týdny 4 dny ago
EK schválila záměr MPSV zesílit podporu sociálních služeb a péče o děti   Dne 24. ledna 2019 schválila Evropská komise druhou revizi Operačního programu Zaměstnanost, díky které je možné poskytnout další prostředky na rozvoj sociálních služeb. Na revizi navazují i přesuny financí na provoz dětských skupin. Celkem půjde o navýšení podpory do těchto oblastí o 4,5 mld. Kč.
Zaškrtnuto
1 hodina 55 minut ago
e-sondy
Subscribe to SONDY feed