SONDY

Alena Schillerová: Superhrubou mzdu zrušíme k lednu 2021, o podobě daňové progrese budeme ještě jednat

12 hodin 28 minut ago
Měli byste vědět „Máme 4,5 milionu zaměstnanců, kteří dnes skrze podvodný koncept superhrubé mzdy odvádějí 20,1 % ze svého platu. To je z mého pohledu jednoduše příliš mnoho.“ Pro Sondy Revue to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). „Zjednodušme to, zrušme nesmyslnou konstrukci výpočtu daně ze superhrubé mzdy a zaveďme pro všechny nízko- a středněpříjmové zaměstnance sazbu 15 % ze mzdy hrubé.

Právní servis

2 dny 15 hodin ago
Uchazeče o zaměstnání nelze bez jeho souhlasu testovat na alkohol a drogy Nedávno jsem jakožto zájemce o volné místo v jedné významné firmě přišel do kanceláře dané společnosti na předem domluvený pohovor. Jaké však bylo moje překvapení, když první, co po mně po příchodu chtěli, bylo, abych dýchl do alkotesteru a také abych poskytl vzorek moči na test přítomnosti drog v těle. Má na takové testování firma právo, když ještě nejsem její zaměstnanec?

Právní servis

3 dny 14 hodin ago
Nárok na mzdový tarif   Podle nové kolektivní smlouvy je podepsána tarifní tabulka mezd, ve které je stanovena 5. třída na 96 Kč/hod. s platností od 1. 3. 2020. Dosud však mám stále starý tarif bez navýšení. Přitom nově příchozí zaměstnanci mají ihned nový tarif bez problémů. Jak se mohu domoci něčeho, co mi už od března náleží?

Posilujme své základní dovednosti. Má to smysl

1 týden ago
Měli byste vědětJan BRŮHA je národní koordinátor evropské agendy pro oblast vzdělávání dospělých z Národního pedagogického institutu České republiky. Sondy s ním vedly rozhovor na stále důležitější téma podpory rozvoje základních dovedností neboli basic skills.

Paragrafy do kapsy

1 týden 2 dny ago
Zprostředkování zaměstnání úřadem práce v dotazech a odpovědích   Koronavirová krize, která v současné době postihuje téměř celý svět, bude mít bezesporu dopad na naši ekonomiku a dotkne se i zaměstnanosti našich občanů, kteří budou nuceni hledat nové pracovní uplatnění. Cílem tohoto článku je napomoci všem lidem, kteří se do této situace dostanou, při uplatňování ústavního práva na zaměstnání a jejich lepší zorientování se v problematice zprostředkování zaměstnání.  

Proběhla první virtuální videokonference ČMKOS na téma: CO TĚ ČEKÁ ČESKÁ REPUBLIKO?

1 týden 5 dnů ago
Předseda ČMKOS Josef Středula spolu s makroekonomy Martinem Fassmannem a Tomášem Pavelkou byli hlavními aktéry on-line konference ČMKOS k velmi ožehavému tématu. Účastníkům z virtuálního studia Hotelu Olšanka populární argumentační formou přiblížili makroekonomické dilema dnešních dnů, které se bytostně týká budoucího postavení a příjmů českých zaměstnanců.

Aktuální manuál pro odborové organizace

2 týdny 2 dny ago
BOZP v novele zákoníku práce   Dne 26. 6. 2020 byl publikován ve Sbírce zákonů zákon č. 285/2020 Sb., kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a některé další související zákony. Tato novela je především tzv. implementační, neboť transponuje části směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/957 ze dne 28. června 2018, kterou se mění směrnice 96/71/ES o vysílání pracovníků v rámci poskytování služeb.

Mzdy ve výrobě rostly na Královéhradecku, ostatní regiony hlásí stagnaci či mírný pokles

2 týdny 3 dny ago
I přes velký nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovníků začaly ve výrobě stagnovat či dokonce klesat mzdy. Výjimku tvoří Královéhradecko a v případě některých pozic i střední Čechy. Na opačném konci spektra je Ústecko, následované Libereckým a Moravskoslezským krajem. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu mezd, který na podzim zrealizovala personální agentura Grafton Recruitment. 

Česko – země nerovných (mezd)

3 týdny 2 dny ago
Trh a my Rovná mzda za stejnou práci v Praze i na venkově? Zákon s ní počítá, v praxi neexistuje. Řidič České pošty nedávno uspěl se žalobou, ve které si stěžoval na nerovné odměňování pracovníků na stejných pracovních pozicích v různých regionech. V žalobě tvrdil, že jeho mzda v Olomouci i v Brně byla nižší než u kolegy v Praze na stejné typové pozici a tarifním stupni. Považoval to za nerovné zacházení. Poštu zažaloval již v roce 2016, protože dostával o tři tisíce nižší základní mzdu než kolega z Prahy.

Změny u příspěvku na bydlení

3 týdny 2 dny ago
Sondy do bydlení   Pobírám příspěvek na bydlení. Bez tohoto příspěvku bych nezvládla platit nájemné. Dočetla jsem se, že snad od července 2020 platí pro příspěvek na bydlení nějaké změny. Je to pravda? Pokud ano, k jakým změnám konkrétně došlo?

Některé firmy zakazují zaměstnancům trasování a eRoušku

3 týdny 2 dny ago
Josef Středula: Jde o nám o rychlou nápravu, nikoliv o skandalizaci firem   Některé firmy přikazují svým zaměstnancům, aby se neúčastnili trasování kontaktů hygienou a nepoužívali aplikaci eRouška. V diskusním pořadu Partie na CNN Prima News to uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.       

Právní servis speciál

3 týdny 3 dny ago
Investiční pobídky jako nástroj aktivní politiky zaměstnanosti Neustále slyšíme, že nejpozději od podzimu se zřejmě prudce zvýší nezaměstnanost v ČR. Jak mohou takzvané investiční pobídky ovlivnit zaměstnanost v regionech? A za jakých podmínek lze zaměstnavatelům hmotnou podporu poskytnout?

Právní servis

1 měsíc ago
Prodej alkoholu mladistvými zaměstnanciMoje sedmnáctiletá dcera si našla brigádu, při níž by ve stánku prodávala mj. též alkohol a cigarety. Je výkon takové práce možný, když jí ještě nebylo 18 let?

Sodexo: Snižujeme restauracím provizi na 3 %

1 měsíc ago
Gastronomický sektor opět čelí opatřením, která mají zabránit šíření nemoci covid-19. Pro mnohé podniky je tento podzimní lockdown výrazně náročnější než ten jarní. Proto společnost Sodexo Benefity vyslyšela výzvu Luboše Kastnera z platformy Moje restaurace Asociace malých a středních podniků ČR a přistoupila ke snížení svých poplatků pro malé restaurace.

Státní pomoc aeroliniím: souhlas i právní spory

1 měsíc ago
Ze zahraničí   Koronavirová krize těžce zasáhla leteckou přepravu po celém světě. Následky postihly všechny, od nejmenších dopravců po ty největší. Z domácího prostředí je znám případ letecké skupiny Smartwings (do které patří i České aerolinie). Pracuje v ní na 2500 lidí, propuštěno jich může být až 600. Firma uvedla, že ke své záchraně potřebuje kolem dvou miliard korun. Vládu žádala o poskytnutí státní garance za komerční úvěr v hodnotě kolem 800 milionů korun.  

Paragrafy do kapsy

1 měsíc 1 týden ago
Závazky podle nového občanského zákoníku – XIX. část   Tímto dílem zahájíme problematiku závazků z odvážných smluv (pojistných smluv), které vymezují podstatnou náležitost jako je ujednání prospěchu, anebo neprospěchu smluvníků v závislosti na nejisté události. Pojistné smlouvy budou ve výkladu až po ustanovení v souvislosti se změnami pojistného rizika.

Zaměstnavatelé a odbory společně pro bezpečnou práci a život

1 měsíc 1 týden ago
Jaroslav Hanák a Josef Středula: Ochráníme-li zaměstnance, ochráníme ekonomiku   Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR deklarují společný zájem na tom, jak v extrémně se zhoršující pandemické situaci, co nejvíce ochránit lidi, kteří musí zajišťovat výrobu, služby, dopravu a veškeré další služby a provozy, kde je nutná osobní přítomnost zaměstnanců na pracovišti.  
Zaškrtnuto
1 hodina 43 minuty ago
e-sondy
Subscribe to SONDY feed