Agregátor

Sněmovna schválila přístup správců daně k širšímu okruhu údajů

34 minuty 26 sekund ago

Daňová správa smí žádat banky o citlivé údaje
Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze zákona proti praní špinavých peněz pro mezinárodní i tuzemskou správu daní. Schválila to dnes Sněmovna v novele daňového řádu. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) byla s výsledkem spokojena.

Počet obyvatel loni vzrostl na 10,61 miliónů

36 minut 35 sekund ago

Přírůstek obyvatel zajistila migrace
Počet obyvatel České republiky v roce 2017 vzrostl o 31 tisíc na 10,61 miliónu. V loňském roce u nás přitom zemřelo nejvíce lidí za posledních 20 let. Ve středu o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Odboráři se připravovali na dubnový sjezd ČMKOS

23 hodiny ago

V Domě odborových svazů v Praze se dnes konalo nejdůležitější jednání mezi sjezdy, kterým je sněm Českomoravské konfederace odborových svazů. Zúčastnili se ho delegáti s hlasem rozhodujícím, tedy předsedové odborových svazů a odborových organizací z průmyslu, školství, státních a kulturních orgánů. Program sněmu byl tentokrát zaměřen na přípravu VII. sjezdu ČMKOS, který se uskuteční 27. a 28. dubna v Praze.

Středula: Česko se stalo středoevropským daňovým rájem

1 den ago

Zaměstnanec je největším daňovým soumarem
Podle odborů se Česko stalo středoevropským daňovým rájem. Placení daní tak zůstává z velké části na zaměstnancích. Podnikatelé varují před vytvářením příkopů mezi jednotlivými ekonomickými skupinami. Počet společností, které v Česku do státní pokladny neodvádějí žádnou daň z příjmů, od roku 2012 neustále klesá. Podniky, které daně z příjmu neodvádějí, však mezi firmami podnikajícími v Česku stále převažují.

Renáta Burianová: Zaměstnanci berou nejvíc tam, kde působí odbory

2 dny ago

Předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová se vyjádřila k odměňování zaměstnanců obchodních řetězců. „Náš odborový svaz vyjednává navýšení mezd ve všech největších obchodních řetězcích s výjimkou Lidlu. Proto víme, jaké mzdy jednotliví zaměstnavatelé v praxi nabízejí," uvedla.

Babišova vláda posoudí návrh ČSSD na zrušení karenční doby

2 dny ago

Obnovu náhrady mzdy v prvních třech dnech nemoci, jak navrhli poslanci ČSSD, projedná kabinet Andreje Babiše (ANO). Vládní legislativci na základě stanovisek ministerstev doporučili, aby se k předloze o zrušení takzvané karenční doby vláda postavila záporně. O novele zákoníku práce rozhodnou zákonodárci.

Úřad práce loni vyplatil v rámci dávek pomoci v hmotné nouzi o téměř dvě miliardy korun méně

2 dny ago

Zatímco v roce 2016 poskytl Úřad práce ČR prostřednictvím dávek pomoci v hmotné nouzi 9255 milionů Kč, loni to bylo 7364 milionů Kč. Celkový objem takto vyplacených prostředků klesá už od roku 2014. Důvodem je kromě příznivého stavu české ekonomiky, kdy se daří umisťovat dlouhodobě nezaměstnané uchazeče na trh práce, a tím pádem snižovat jejich ohrožení sociálním vyloučením, také šetření, které ÚP ČR provádí. Jen loni jich proběhlo celkem 110 893. Celkové úspory za loňský rok přesáhly 37 milionů Kč.

Dělník v automobilové továrně vydělá docela slušné peníze

2 dny ago

Pracovat v továrně nezní zrovna lákavě, existují však místa, kde si vyděláte slušné peníze. Snad každý by si přál nejlépe nic nedělat a brát hodně peněz, leč realita života je poněkud odlišná, a tak zkrátka existují i méně lákavé profese, ať už náplní práce, nebo finančním ohodnocením.

Školské odbory dohodly s ministerstvem navýšení peněz na platy v dalších letech

2 dny 3 hodiny ago

Zástupci Českomoravského odborového svazu pracovníků školství (ČMOS PŠ) v současné době opakovaně projednali s představiteli Ministerstva školství a tělovýchovy ČR (MŠMT) požadavky ohledně navýšení kapitoly školství v oblasti regionálního školství nad rámec střednědobého výhledu na roky 2019 a 2020 a doplnění návrhu na rok 2021.

Čekání na mzdu se zaměstnancům Veby protáhlo

5 dnů 1 hodina ago

Nedostat za odvedenou práci mzdu je strašákem každého pracujícího. Jaké to je, okusili nyní na vlastní kůži stovky zaměstnanců broumovské textilky Veba, kterým v pondělí 12. března nepřistála na účtech únorová výplata. „Ta situace bohužel nastala," potvrdil předseda odborové organizace Veba Ondřej Habart v Krkonošském deníku.

V daňových rájích mizí bilióny, chudé státy krvácejí

5 dnů 1 hodina ago

Odhadem 21 až 32 biliónů dolarů (423 až 645 biliónů korun) leží nezdaněných nebo jen mírně zdaněných v daňových rájích. To je zhruba hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států a Číny dohromady. Zprávu před časem zveřejnila organizace Tax Justice Network (TJN) a znovu poukázala na to, jaké škody taková praxe páchá po celém světě. TJN v současnosti odhaduje roční odliv peněz na kryté účty za hranice v objemu 1 až 1,6 biliónu dolarů (až 33 biliónů korun). To je nejméně dvacetinásobek plánovaných rozpočtových výdajů české vlády pro tento rok. Zprávu otiskl deník Právo.

Vliv českých žen na ekonomiku je na chvostu evropských zemí

5 dnů 3 hodiny ago

Podle Bisnode BIWI Indexu mají ženy v Čechách a na Slovensku menší vliv na ekonomiku než v ostatních porovnávaných evropských zemích. Mezi tyto dvě země se ještě na předposlední místo vklínilo Švýcarsko. Z jedenácti hodnocených zemí mají největší vliv na místní ekonomiku ženy ve Slovinsku, Maďarsku, Rakousku a Německu.

Odbory a zaměstnavatelé podpořili na tripartitě růst důchodů

5 dnů 23 hodiny ago

Zástupci zaměstnavatelů i odborů v rámci včerejší tripartity souhlasili s plánem vlády na výrazné zvýšení důchodů v příštím roce. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula ale zároveň požadují po vládě, aby zajistila udržitelné financování důchodů i do budoucna. Podle šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého stát bez penzijní reformy hazarduje se životy seniorů.

Odboráři představili studii k euru a návrh na růst minimální mzdy

6 dnů ago

 

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na dnešní tiskové konferenci představila analýzu k výhodám a nevýhodám přechodu na euro. Zároveň předseda ČMKOS Josef Středula seznámil novináře s návrhem odborové centrály na zvýšení minimální mzdy pro rok 2019.

ANALÝZA: Přínosy a náklady přistoupení ČR k eurozóně

6 dnů 4 hodiny ago
Studie je přímým pokračováním zásadních ekonomických analýz Českomoravské konfederace odborových svazů, zpracovaných těmito autory v posledních letech. Především „Vize ČMKOS pro Českou republiku“ (2012) a „Vize změny hospodářské politiky ČR“ (2015) a také studii „Mýty, fakta, souvislosti kolem nemzdových nákladů práce“ (2016).

Odbory usilují o kratší pracovní týden

6 dnů 23 hodiny ago

Pozice odborů sílí a ukazuje to i nejnovější požadavek na zkrácení pracovní doby. Podle návrhu, který zmínil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula, by měli Češi pracovat namísto 40 hodin jen 37,5 hodiny týdně. Předseda vlády to však nepovažuje v tomto volebním období za reálné, napsal server iDNES.cz.

Firmy budou i v následujícím čtvrtletí nabírat zaměstnance, ale pomaleji

6 dnů 23 hodiny ago

I ve druhém čtvrtletí letošního roku budou společnosti nabírat zaměstnance. Nábor ale bude pomalejší. Vyplývá to z výsledků průzkumu "ManpowerGroup Index trhu práce" pro druhé čtvrtletí 2018. A jaká jsou konkrétní čísla? Sedm procent zaměstnavatelů očekává nárůst počtu zaměstnanců, pět procent snížení a celých 87 procent zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Čistý index trhu práce pro ČR pro druhý kvartál letošního roku má hodnotu +2 %.

Sestry karlovarské krajské nemocnice se dočkaly zvýšení platů

6 dnů 23 hodiny ago

Zdravotní sestry v Karlovarské krajské nemocnici se konečně dočkaly dlouho očekávaného navýšení platů. Poté, co odbory podepsaly s vedením Karlovarského kraje kolektivní smlouvu, mohlo být rozděleno 20 milionů korun mezi zdravotní sestry s praxí nad patnáct let. „Přes sto sester se tak přiblížilo k tabulkovým platům, po kterých tak dlouho volaly," uvedla předsedkyně představenstva Jitka Samáková.