Agregátor

Na mrtvé planetě nebude žádná práce

3 dny 4 hodiny ago
Josef Středula, předseda ČMKOS: Fandíme odhodlání studentů připomenout politikům jejich odpovědnost ČMKOS stejně jako evropské a globální odbory se připojuje k podpoře mezinárodní studentské stávky, která dnes probíhá v 72 zemích pod heslem Pátek pro budoucnost.

VIDEO: Záznam slavnostní části VIII. sjezdu OS SOO

5 dnů 12 hodin ago
V pátek dne 8. března 2019 proběhl VIII. sjezd Odborového svazu státních orgánů a organizací.   Delegáti sjezdu v tajné volbě zvolili nové vedení odborového svazu.Předsedou OS SOO se stal Bc. Pavel Bednář, prvním místopředsedou je JUDr. Rudolf Pospíšil a druhou místopředsedkyní Ing. Alena Gaňová.   Odkazy na proslovy hostů: 00:00:09 Pavel Bednář, předseda OS SOO 00:08:48 Jana Maláčová, ministrině sociálních věcí 00:24:03 Jan Švejdar, prezident Policie ČR 00:28:47 Josef Postránecký, náměstek pro státní službu MVČR 00:37:08 Jan Willem Goudriaan, generální tajemník EPSU 00:41:25 Josef Středula, předseda ČMKOS 01:02:24 Milena Rácová, předsedkyně SLOVES (slovenský OS veřejné správy a kultury) 01:11:53 Alena Schillerová, ministrině financí 01:35:28 Jaroslav Souček, předseda OS KOVO 01:39:33 Anna Machová, předsedkyně OS kultury a ochrany přírody 01:44:25 Luboš Pomajbík, předseda OS dopravy 01:47:43 Zdeněk Jindřich Oberreiter, předseda OS hasičů

Globální odbory jednají s představiteli MMF a Světové banky

6 dnů 7 hodin ago
Na nejvyšší úrovni jednají v těchto dnech ve Washingtonu DC zástupci globálních odborů ITUC – Mezinárodní odborové konfederace se Světovou bankou a MMF. Toto třídenní jednání dokazuje zájem významných mezinárodních  finančních institucí o podporu růstu pracovních míst, snížení chudoby, genderové nerovnosti, důstojné práce.

Dovolená v případě změny pracovního úvazku

1 týden ago
Právní servis   Zaměstnanec uzavřel pracovní poměr na dobu určitou od 1. 1. 2018 do 31. 3. 2018 na plný pracovní úvazek. Od 1. 4. 2018 do 31. 12. 2018 pracoval (dodatkem pracovní smlouvy) 20 hodin týdně s pravidelným režimem úterý a čtvrtek 8 hodin a ve středu 4 hodiny. Jak určit správně celkový nárok na dovolenou za rok 2018? Jak se posuzuje týden dovolené u kratšího pracovního úvazku s rozdílným rozvržením hodin za směnu?

Dovolená v případě změny pracovního úvazku

1 týden ago
Právní servis   Zaměstnanec uzavřel pracovní poměr na dobu určitou od 1. 1. 2018 do 31. 3. 2018 na plný pracovní úvazek. Od 1. 4. 2018 do 31. 12. 2018 pracoval (dodatkem pracovní smlouvy) 20 hodin týdně s pravidelným režimem úterý a čtvrtek 8 hodin a ve středu 4 hodiny. Jak určit správně celkový nárok na dovolenou za rok 2018?

Závazky podle nového občanského zákoníku – X. část

1 týden ago
Paragrafy do kapsy   V dlouhodobém seriálu článků tentokrát pokračujeme v problematice nájmu věci, práv a povinností stran a přechodu práv a povinností z nájmu na nového vlastníka. A poté se už dostaneme k nájmu bytu a domu.

Pravidla výkonu práce přesčas

1 týden ago
Paragrafy do kapsy   Období hospodářského růstu provází u mnoha zaměstnavatelů vysoký objem zakázek a nedostatek pracovní síly. Tyto jevy vytvářejí tlak na výkon přesčasové práce.

Posilování kapacit sociálních partnerů a sociálního dialogu

1 týden ago
Ze zahraničí: Společný projekt Mezinárodní organizace práce   Zahajovací Workshop sociálních partnerů v rámci společného projektu Mezinárodní organizací práce a Evropské komise na téma „Posilování kapacit sociálních partnerů a sociálního dialogu v novém světě práce“ se konalv Ženevě. Projekt se zaměřuje na výzkum, získávání a prohlubování znalostí a sdílení národní praxe v 36 evropských zemí.

Josef Středula: Nezneužívejme těžké situace ukrajinských zaměstnanců

1 týden ago
Z iniciativy odborových konfederací zemí Visegrádské skupiny (Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česko) se 13. a 14. února uskutečnila zvláštní mise Pan-European trade union council na Ukrajinu. „Měli jsme vážné informace o situaci zaměstnanců v této zemi,“ řekl nám Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, který se mise zúčastnil.

Kupní síla českých domácností stoupá

1 týden ago
Mnoho seniorů uvízlo v dluhové pasti, nerovnost v odměňování nemizí   Kupní síla českých domácností stále stoupá. Tvrdí to Zpráva o základních tendencích příjmové a výdajové situace domácností ČR v 1. až 3. čtvrtletí 2018. Vypracovalo ji Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Co nám připomíná MDŽ

1 týden ago
Ani po 160 letech problém rovnoprávnosti nevyřešen   V březnu roku 1857 stávkovaly americké ženy z textilních továren za zlepšení pracovních podmínek. Ženy požadovaly zkrácení pracovní doby, lepší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí. Co se týče situace na trhu práce, je postavení žen a mužů dodnes velmi nevyrovnané z hlediska platů, přístupu k pracovním příležitostem a kariérního růstu.

Britské firmy se stahují z Čech

1 týden ago
Dopady Brexitu se začínají projevovat    Velká Británie by měla opustit Evropskou unii koncem března 2019. Poradenská společnost Bisnode, která dlouhodobě sleduje vzájemné vazby a propojení mezi ekonomickými subjekty, zveřejnila analýzu, ve které porovnává, jak se brexit vyvíjí z pohledu podnikání britských firem v ČR.

ČMKOS na Profesia Days Brno 2019!

1 týden ago
11. dubna se v BVV Veletrhy Brno uskuteční veletrh práce Profesia days Brno 2019. Těšit se můžete nejen na širokou nabídku pracovních míst a bohatý program, ale také na stánek ČMKOS, ve které budou naši právníci připraveni poskytnout návštěvníkům veletrhu bezplatné právní poradenství v oblasti pracovního práva. Více informací o veletrhu najdete na www.profesiadays.cz.   Navštivte nás a získejte informace o tom, co zaměstnancům přináší členství v odborech. Těšíme se na vás!    

Ministerstvo jednalo o revizi dávek na bydlení

1 týden ago
Maláčová: Změna systému nesmí ohrozit chudé lidi   Na MPSV uskutečnil kulatý stůl k problematice revize dávek na bydlení. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) zde odbornou veřejnost podrobně seznámila s 6 východisky revize dávek na bydlení. Cílem je zjednodušení systému, omezení zneužívání dávek a obrana před obchodníky s chudobou.

Vyšší prémie pro zaměstnance ve Volkswagenu

1 týden ago
Značka Volkswagen zažila v loňském roce několik krizí a ještě také zcela nedozněl skandál Dieselgate. Přesto se 100 000 zaměstnanců koncernu, na které se vztahuje kolektivní smlouva, může těšit na vyšší prémie za dobrý hospodářský výsledek. Bonus za rok 2018 v porovnání s rokem 2017 stoupne o 16 % a dosáhne celkové výše 4 750 euro.

Předsedou OS SOO zvolen Pavel Bednář

1 týden 1 den ago
Z VIII. sjezdu Odborového svazu státních orgánů a organizací    VIII. sjezd Odborového svazu státních orgánů a organizací se konal 8. 3. 2019 v Praze. Bylo během něj zvoleno vedení svazu pro další čtyři roky. Předsedou se stal Pavel Bednář, prvním místopředsedou se stal Rudolf Pospíšil, dosavadní místopředseda a dlouholetý právník svazu. Místopředsedkyní byla zvolena Alena Gaňová, předsedkyně sekce Veřejné správy OS SOO.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR: Zrušení platby za státní pojištěnce by byl hazard

2 týdny 4 dny ago
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR zásadně odmítá návrh Ministerstva financí a Ministerstva zdravotnictví zrušit platbu za státní pojištěnce a přenést veškerou finanční zátěž na zaměstnance, zaměstnavatele a osoby samostatně výdělečně činné. Nápad obou ministerstev představuje rozbití celého současného systému financování zdravotnictví.