SONDY

Odboráři varují před katastrofou ocelářství v ČR i EU

1 den 3 hodiny ago
TISKOVÁ ZPRÁVA Ocelářství a na něj navazující průmysl jsou v ohrožení. Pokud česká vláda a Evropská komise nepřijmou opatření na ochranu tohoto odvětví, hrozí podle odborářů kolaps, který se v České republice přímo dotkne obrovského počtu lidí. Důvod? Klesající spotřeba tuzemské oceli, kterou válcují dovozy ze zemí mimo Evropskou unii. 

Žádnou firmu jsme nepoložili

4 dny 9 hodin ago
Rozhovor předsedy ČMKOS Josefa Středuly pro časopis Ekonom    Rekordně nízká nezaměstnanost, rychlé tempo růstu mezd. Výrazně poskočila minimální mzda. V červenci pak zanikla karenční doba, firmy opět musí platit lidem již od prvního dne nemoci. Odbory v poslední době skutečně nemají špatné časy. Vše pod vedením Josefa Středuly...

Stávka, která se nemusela uskutečnit …

5 dnů 7 hodin ago
Komentář Jany Kašparové ke stávce učitelů   … kdyby se ministr Plaga zachoval moudře a prioritu školství si vzal k srdci. Školské odbory vždy za Plagou stály, několikrát se za něho postavily. Konečně rozumný ministr, zaznívalo. Vkládaly velké naděje v současnou vládu, která se jako první k prioritě školství přihlásila v programovém prohlášení, zatímco v minulosti kabinety o ní jen hovořily a skloňovaly ve všech pádech.

Deset dnů ke generální stávce

1 týden ago
Akce ČMKOS ke 30. výročí generální stávky     Vážené odborářky, vážení odboráři, pojďte si s námi připomenout události před 30 lety, klíčovou roli zaměstnanců v roce 1989 a stávkových výborů, které se společně s odborovými organizacemi významně podílely na přípravě generální stávky.

Školské odbory: stávka bude

1 týden 1 den ago
Vedení svazu se omluvilo rodičům   Na tiskové konferenci v pondělí (4. 11.) v Praze vyhlásily školské odbory oficiálně důvody stávky, která se bude konat ve středu 6. 11. 2019. „Chtěli bychom se omluvit rodičům i zřizovatelům, že jim zkomplikujeme život,“ řekl na úvod konference předseda školských odborů František Dobšík.

Přenášení břemen

2 týdny 4 dny ago
Právní servis speciál   Pracujeme ve skladu internetového obchodu s domácími spotřebiči a elektronikou. Jsme ženy ve věku 40 až 50 let a každý den projde našima rukama obrovské množství krabic různé velikosti a hlavně různé, někdy opravdu značné váhy. Zaměstnavatele to ale nezajímá a říká, že pracujeme v teple a suchu a vše je v pořádku. Jaký předpis upravuje přenášení břemen? Je přenášení břemen ženami nějak omezeno? Jaké jsou vůbec povinnosti zaměstnavatele v tomto ohledu?

Otcovská dovolená a zdravotní pojištění

2 týdny 4 dny ago
Právní servis   Čekáme narození potomka a hodlám si vzít otcovskou dovolenou. Jak je to se zdravotním pojištěním v době, kdy ji budu čerpat?  Otcovská dovolená je nepřesný termín – jedná se o tzv. dávku otcovské poporodní péče, která je zkráceně označována jako otcovská. Jde o finanční dávku vyplácenou z nemocenského pojištění, podobně jako např. peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Zavedena je od 1. února 2018 novelou zákona o nemocenském pojištění.                                                                                                                                                                                   

Odpovědnost zaměstnavatele za škodu způsobenou pracovním úrazem a nemocí z povolání

2 týdny 4 dny ago
Paragrafy do kapsy Odpovědnost zaměstnavatele za škodu způsobenou pracovním úrazem a nemocí z povolání: Jedním druhem odpovědnosti zaměstnavatele za škodu je i odpovědnost za škodu při pracovních úrazech a nemocech z povolání. Zaměstnavatel odpovídá za pracovní úrazy a nemoci z povolání všem zaměstnancům. Následující článek tuto odpovědnost podrobně rozebírá.

Jak zahraniční odbory přemýšlí o nových výzvách současnosti

2 týdny 4 dny ago
Výzvy současnosti – nový pohled   Zaměstnanost a životní prostředí jdou ruku v ruceDeutscher Gewerkschaftsbund (DGB – Německá odborová konfederace) a Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland (BUND – Svaz pro životní prostředí a ochranu přírody Německo) se již řadu let zasazují o sociálně-ekologickou transformaci. Konstatujeme, že se způsob, jakým hospodaříme a jak chápeme blahobyt a růst, musí zásadně změnit.  

Výstava ke 100 letům prvního knihovnického zákona upozorňuje i na nízké platy

2 týdny 4 dny ago
Měli byste vědět   Přesně v den výročí, tedy letos 22. července, byla v prostorách Národní knihovny ČR v Klementinu otevřena výstava s názvem 100 let prvního zákona o veřejných knihovnách. Zájemci si ji tam mohli prohlédnout až do 12. října, nyní bude putovat dál. Má nejen připomenout historii knihovnictví, ale i upozornit na stále nedostatečné ohodnocení lidí pracujících v oboru.

Exkluzivně pro Sondy: víme o nových benefitech

2 týdny 5 dnů ago
Ministerstvo financí navrhuje optimalizaci nabídky benefitů    Ministerstvo financí odeslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky, která upravuje čerpání benefitů zejména pro zaměstnance organizačních složek státu a příspěvkových organizací. Exkluzivně zveřejňujeme výtah z jejího obsahu. Od nového roku by tak zaměstnavatelé mohli svým zaměstnancům v rámci stávajících rozpočtů přispívat třeba na dentální hygienu, dioptrické brýle, kontaktní čočky nebo očkování. Zvýšit se mají také maximální částky pro zápůjčky na bytové nebo sociální účely. Snahou je zefektivnit využívání fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP) jak organizacemi, tak jejich zaměstnanci.

Kde odbory vidí „jádro problému“

2 týdny 5 dnů ago
O perspektivách jaderné energetiky s předsedou OS ECHO Zdeňkem Černým   Odborový svaz ECHO sdružuje i členy odborů, kteří jsou zaměstnanci Jaderné elektrárny Temelín. Ti přirozeně vítají nedávný posun v diskusi o budoucnosti energetiky, zejména jaderné, a zdrojů, ze kterých se má v budoucnu elektřina vyrábět.

O prospěšnosti vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe

2 týdny 5 dnů ago
Výstavba vodních děl podpoří vznik desítek tisíc pracovních míst   "O prospěšnosti vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe jsme přesvědčeni," říká předseda OS dopravy Luboš Pomajbík. V posledních deseti letech se v České republice velice intenzivně diskutuje o potřebě vybudovat vodní koridor Dunaj-Odra-Labe (DOL).

Jak ven z pasti levné práce

2 týdny 5 dnů ago
Vyrovnání mzdové úrovně v nedohlednu   Na zářijovém mítinku Konec levné práce byla veřejnosti představena exkluzivní studie ČMKOS nazvaná Šance na přibližování českých mezd vyspělé EU. Na její tvorbě spolupracoval tým makroekonomů ČMKOS se zahraničním expertem a českou socioložkou.

Ocenění Dagmar Žitníkové

3 týdny ago
Předsedkyně OS zdravotnictví a sociální péče ČR obdržela Řád Elišky Přemyslovny     V kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla v Praze na Karlově se uskutečnilo 5. předávání Řádu Elišky Přemyslovny. Prezident Nadačního fondu Elišky Přemyslovny Augustin Karel Andrle Sylor předal řád vybraným ženám, které se pohybují v charitativní, kulturní nebo sociální oblasti. Tohoto cenění se dostalo i Dagmar Žitníkové.

Účastníme se evropské kampaně "Together at Work"

3 týdny ago
Příprava zasedání Rady Odborového svazu KOVO   Plněním obsahu "Strategie OS KOVO na období 2017 - 2021" se bude ve středu 23. října zabývat sedmé zasedání Rady Odborového svazu KOVO. Mezi aktuální témata jednání patří mj. účast svazu v mezinárodní kampani, vyhlášené federací nezávislých a demokratických odborových svazů industriAll European Trade Union a deklarace ocelářů ke krizi evropského ocelářského průmyslu.

Konec levné práce v ČR rozjely odbory

3 týdny 4 dny ago
Komentář předsedy ČMKOS Josefa Středuly   Už i respektovaná zahraniční média si začínají všímat snahy některých středoevropských států zbavit se pověsti zemí s levnou pracovní silou. Naposledy to byly Financial Times, které upozornily na tyto snahy v Polsku, Maďarsku a České republice. Já si ze své čerstvé cesty na Slovensko odvážím informaci, že tamní poslanci schválili ústavní většinou výši minimální mzdy od roku 2021 na 60 procentech průměrné mzdy, pokud se sociální partneři nedohodnou jinak...

Kdo se přiživuje na krizovém stavu ve zdravotnictví?

4 týdny ago
Prohlášení OSZSP ČR a LOK-SČL   Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů považují za nezbytné reagovat na Prohlášení Koalice soukromých lékařů a Sdruženi soukromých gynekologů ČR.  
Zaškrtnuto
5 minut 59 sekund ago
e-sondy
Subscribe to SONDY feed