SONDY

Miliony chvilek a užitečné ohlédnutí

5 dnů 12 hodin ago
Editorial magazínu Sondy REVUE   Mediální výstupy, které se nyní vyrojily v souvislosti s občanskými protesty spolku Milion chvilek pro demokracii, se předhánějí v odhadech počtu demonstrantů. Jejich autoři nejraději zaokrouhlují nahoru a oslavují občanský postoj účastníků. Považuji za pokrytecké, že jsou mezi nimi i ti novináři, kteří naopak vždy zpochybňovali počty na velkých odborářských demonstracích...

Bezpečné dny v práci

1 týden 1 den ago
Mladí lesáci si v soutěži poměřili své znalosti   Střední lesnická škola ve Žluticích na Karlovarsku ožila v měsíci dubnu nezvyklým ruchem – konalo se zde celonárodní kolo prvního ročníku soutěže Bezpečné dny v práci, kterou vyhlásil a organizoval Odborový svaz pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství v České republice za podpory sponzorů z řad zaměstnavatelů, zaměstnavatelských svazů, Ministerstva zemědělství ČR, státního podniku Lesy České republiky a dalších.

Výzvy současnosti – nový pohled

1 týden 1 den ago
Co přinesou revoluční změny v automobilovém průmyslu   Christian Brunkhorst je sektorovým pověřencem německého kováckého odborového svazu IG Metall pro automobilový průmysl a jeho dodavatele ve štábu pro plánování a koordinaci při předsednictvu tohoto svazu. Automobilový průmysl prochází významným přerodem. O důsledcích transfortmačních změn zejména pro zaměstnance s ním hovořila Claudia Ehing.

Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel

1 týden 3 dny ago
Právní servis   Je pravda, že zaměstnavatel nemá právo určovat čerpání celoroční výměru dovolené, ale že část dovolené si může určit zaměstnanec sám?

Odliv německého kapitálu z Česka, ale jen optický

1 týden 3 dny ago
V žebříčku největších zahraničních vlastníků Německo stále vede Z pohledu objemu investovaného kapitálu v základním jmění českých firem jsou Němci již od roku 2016 největšími zahraničními investory v ČR. Podle výpočtů Bisnode se ale objem německého kapitálu v českých společnostech meziročně propadl o 42 % na 166,8 miliard korun.

Tři scénáře pro třetí důchodový pilíř

1 týden 3 dny ago
Komise pro spravedlivé důchody přišla s návrhy výrazných změn   Komise pro spravedlivé důchody projednávala koncem června tzv. třetí důchodový pilíř a přišla novými návrhy na změnu jeho fungování. Jedním z hlavních cílů třetího pilíře důchodového systému je zajistit dodatečné pravidelné příjmy seniorů v důchodu.

Vítkovice Heavy Machinery oživily zlepšovatelství

1 týden 3 dny ago
Zlepšovatelé šetří společnosti miliony   Vítkovice Heavy Machinery (VHM) obnovily systém zlepšovacích návrhů podávaných zaměstnanci firmy. V posledních dvou letech systém skomíral, nyní v rámci reorganizace šetří strojírenské společnosti miliony korun. Za prvních pět měsíců podali zaměstnanci 24 zlepšovacích návrhů.

Odliv německého kapitálu z Česka, ale jen optický

1 týden 3 dny ago
V žebříčku největších zahraničních vlastníků Německo stále vede   Z pohledu objemu investovaného kapitálu v základním jmění českých firem jsou Němci již od roku 2016 největšími zahraničními investory v ČR. Podle výpočtů Bisnode se ale objem německého kapitálu v českých společnostech meziročně propadl o 42 % na 166,8 miliard korun.

Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnavatele

1 týden 6 dnů ago
Paragrafy do kapsy Tento článek by měl jak zaměstnavatelům, tak zaměstnancům objasnit nebo připomenout možnosti, kdy a z jakých důvodů může dát zaměstnavatel zaměstnancům výpověď z pracovního poměru. Na rozdíl od výpovědi z pracovního poměru ze strany zaměstnance, který může rozvázat pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu, může zaměstnavatel se zaměstnanci rozvázat pracovní poměr výpovědí jen z důvodů, které jsou v zákoníku práce taxativně stanoveny.

Nedostatek personálu ohrožuje pacienty

2 týdny 3 dny ago
V nemocnicích chybí zdravotničtí pracovníci všech profesí   Situace ve zdravotnictví je stále vážná a jeho hlavní problémy související s nedostatkem financí nejsou řešené. Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) a poskytovatelé domácí péče odmítli podepsat návrh zdravotních pojišťoven na úhrady péče v příštím roce, protože výše těchto úhrad by neumožnila poskytování péče v dosavadním rozsahu a kvalitě.

Zaměstnanci se už nemusí bát onemocnět

2 týdny 3 dny ago
Právo na vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci se vrací   Začátek prázdnin přináší zaměstnancům velmi optimistickou zprávu – vrací se jim právo na vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Prvního července tak po dlouhých jedenácti letech končí trestání nemocných. Díky dlouhodobému úsilí a tlaku odborů se podařilo zrušit tzv. karenční dobu.

Zefektivnění státní správy ano, ale po důkladné analýze

2 týdny 3 dny ago
Odbory znepokojuje chystané rušení systemizovaných míst    Rozumíme snaze zefektivnit fungování státní správy, odmítáme ale zásahy, které by mohly způsobit spíše opak. A současné úvahy ministryně financí Aleny Schillerové hrozí spíše tou druhou možností. To vyplývá ze včerejšího (27. 6. 2019) prohlášení předsednictva výboru Odborového svazu státních orgánů a organizací (OSSOO).

Výzvy současnosti – nový pohled

2 týdny 4 dny ago
Co přinesou revoluční změny v automobilovém průmyslu   Christian Brunkhorst je sektorovým pověřencem německého kováckého odborového svazu IG Metall pro automobilový průmysl a jeho dodavatele ve štábu pro plánování a koordinaci při předsednictvu tohoto svazu. Automobilový průmysl prochází významným přerodem. O důsledcích transfortmačních změn zejména pro zaměstnance s ním hovořila Claudia Ehing.

Náhrady mzdy při prostojích

3 týdny 3 dny ago
Právní servis   Na jakou mzdu mám nárok, když mně není přidělována práce z důvodu prostojů? Nedávno v důsledku výpadku dodávky elektrického proudu jsem jednu hodinu nemohl pracovat. Zaměstnavatel mně za tuto hodinu zaplatil 50 % průměrného výdělku s tím, že je to tak upraveno ve vnitřním mzdovém předpisu. Je to v pořádku?

Z nemocnic zní ostrý nesouhlas

3 týdny 6 dnů ago
Zaměstnanci nemocnic píší ministrovi kvůli jeho přístupu ke zvyšování platů a mezd   Ostrý nesouhlas zaměstnanců nemocnic vyvolala slova ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha o zvyšování platů a mezd, která pronesl v pondělí 10. června na jednání tripartity. Ministr uvedl, že personální situace v nemocnicích je sice problém, ale že ministerstvo podniká všechny možné kroky, aby se situace stabilizovala.

Ostuda české zahraniční politiky

3 týdny 6 dnů ago
Josef Středula, předseda ČMKOS: Vláda podcenila významné výročí   Oslav 100. výročí Mezinárodní organizace práce (International Labour Organization) se nezúčastní žádný člen české vlády. Právě v těchto dnech si celý svět v Ženevě připomíná toto významné historické výročí Mezinárodní organizace práce (MOP).

Zahájena kampaň Za knihovny!

4 týdny ago
Knihovnice a knihovníci bojují za vyšší platy   Celostátní kampaň Za knihovny! probíhá od 10. do 14. 6. 2019. Zaměstnanci knihoven v ní upozorňují na nízké ohodnocení své práce. Prohlášení určené zřizovatelům knihoven na www.zaknihovny.cz podepsalo už více než 600 knihovnic a knihovníků z celé ČR.

Všechny obory chtějí nové lidi

1 měsíc ago
Nábor pracovníků hlásí pro příští čtvrtletí pět procent zaměstnavatelů    Pět procent zaměstnavatelů v České republice očekává ve třetím čtvrtletí letošního roku (červenec, srpen, září) nárůst počtu pracovních sil, přičemž jejich snížení předpovídá nula procent, žádné změny neočekává celých 94 procent zaměstnavatelů. 
Zaškrtnuto
33 minuty 57 sekund ago
e-sondy
Subscribe to SONDY feed