SONDY

Státní pomoc aeroliniím: souhlas i právní spory

1 den 18 hodin ago
Ze zahraničí   Koronavirová krize těžce zasáhla leteckou přepravu po celém světě. Následky postihly všechny, od nejmenších dopravců po ty největší. Z domácího prostředí je znám případ letecké skupiny Smartwings (do které patří i České aerolinie). Pracuje v ní na 2500 lidí, propuštěno jich může být až 600. Firma uvedla, že ke své záchraně potřebuje kolem dvou miliard korun. Vládu žádala o poskytnutí státní garance za komerční úvěr v hodnotě kolem 800 milionů korun.  

Paragrafy do kapsy

3 dny 19 hodin ago
Závazky podle nového občanského zákoníku – XIX. část   Tímto dílem zahájíme problematiku závazků z odvážných smluv (pojistných smluv), které vymezují podstatnou náležitost jako je ujednání prospěchu, anebo neprospěchu smluvníků v závislosti na nejisté události. Pojistné smlouvy budou ve výkladu až po ustanovení v souvislosti se změnami pojistného rizika.

Zaměstnavatelé a odbory společně pro bezpečnou práci a život

3 dny 19 hodin ago
Jaroslav Hanák a Josef Středula: Ochráníme-li zaměstnance, ochráníme ekonomiku   Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR deklarují společný zájem na tom, jak v extrémně se zhoršující pandemické situaci, co nejvíce ochránit lidi, kteří musí zajišťovat výrobu, služby, dopravu a veškeré další služby a provozy, kde je nutná osobní přítomnost zaměstnanců na pracovišti.  

Ke zvládnutí epidemie covid-19 přispělo i zrušení karenční doby

1 týden 1 den ago
Zrušení karenční doby přispělo ke zvládnutí epidemie covid-19. Rok poté, co byla zrušena, to konstatovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Ztotožňují se s tím i odbory, které zrušení karenční doby dlouhodobě prosazovaly. Zástupci pravicových stran či Hospodářská komora naopak krok průběžně kritizují, podle nich vedl k růstu nemocenských.

Na zrušení superhrubé mzdy doplatí zaměstnanci

1 týden 4 dny ago
Na zrušení superhrubé mzdy doplatí nízkopříjmoví zaměstnanci, říká mj. předseda Českomoravské konfederace Odborových svazů Josef Středula v rozhovoru pro deník Právo. Na chystaném snížení daně z příjmů zaměstnanci v konečném důsledku neušetří, protože vláda si od nich vezme peníze jinde na zacelení díry ve státním rozpočtu. 

Změny, které přinese novela zákoníku práce

3 týdny ago
Měli byste vědět V červnu 2020 byl vyhlášen zákon, kterým se mění zákoník práce a některé další související zákony. Tato novela zákoníku práce byla přijata se dvěma daty účinnosti. První

Odbory zdravotníků apelují na veřejnost

3 týdny ago
Zdravotníků aktuálně nakažených covidem-19, je už téměř 1700, lékařů téměř 400, sester 700 a ostatních pracovníků 600. Od začátku epidemie jde více než 3600 lidí. Nemocnice, hygienické stanice a sociální služby by měly oslovit bývalé zaměstnance, pomoci mohou i studenti lékařských fakult a zdravotnických škol. Informace zazněly na společné tiskové konferenci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařského odborového klubu.

Negativní dopady stravovacího paušálu budou nevratné

1 měsíc 2 týdny ago
Rozhodnutí vlády zavést zaměstnanecký výdajový paušál na stravování s sebou nese množství hrozeb a rizik. Asociace provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS) cítí povinnost na ně upozornit a vyzvat vládu a Poslaneckou sněmovnu, která má o návrhu v září hlasovat, aby tento návrh zvážila a přehodnotila. Reforma bude mít řadu negativních dopadů a dramaticky dopadne nejen na celý gastronomický sektor, ale nastartuje řadu nezvratných změn v oblasti zaměstnaneckého stravování.

Zaměstnanci jsou méně spokojení, než si jejich nadřízení myslí

1 měsíc 2 týdny ago
Startup Survio porovnal názory 1 500 lidí se 100 zástupci českých firem a zjistil, v čem se jejich názory na pracovišti nejvíce rozcházejí. Šéfové firem se prý o své lidi zajímají, ti s tím ale souhlasí už méně. Jsou navíc daleko méně spokojení, než se jejich nadřízení domnívají.

Odbory s vámi na západě Čech a na Moravě

1 měsíc 2 týdny ago
Odbory opět vyrážejí do regionů. Akce „Odbory s vámi“ má v září své pokračování na západě Čech a na Moravě. Právní porady budou zájemcům poskytovat specialisté odborů v Chodově, Chebu, Břeclavi, Znojmě a ve Velké Bíteši.    

Zrušení superhrubé mzdy nesmí nahradit vyjednávání o růstu mezd!

1 měsíc 2 týdny ago
Josef Středula, předseda ČMKOS, upozorňuje na úskalí chystané daňové změny   ČMKOS delší dobu upozorňuje, že zrušit superhrubou mzdu nebude snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je to příležitost, jak postupně v daních pro zaměstnance nastolit spravedlnost a odstranit podvodný slib rovné daně za kterým stojí minulé vlády.

Pro pokračování úspěšné spolupráce

1 měsíc 3 týdny ago
Schůzka nového ředitele Nadace Fridricha Eberta s vedením ČMKOS   Nový ředitel české kanceláře Nadace Fridricha Eberta (Friedrich-Ebert-Stiftung) Urban Überschär navštívil ČMKOS. S předsedou konfederace Josefem Středulou a místopředsedkyní Radkou Sokolovou diskutovali o zejména o pokračování dlouholeté úspěšné spolupráce obou institucí a o aktuálních tématech mj. v sociální oblasti.

Odbory: Zvedněme minimální mzdu, zrušení té superhrubé může počkat

1 měsíc 3 týdny ago
Alespoň 16 tisíc jako zákonem stanovené minimum, žádají odbory. Minimální mzdu v současnosti pobírá zhruba 140 tisíc lidí. Český poměr průměrné mzdy k minimální mzdě je nejhorší ze zemí, které mají státem stanovenou minimální mzdu, říká předseda ČMKOS Josef Středula.  

Vyšel Praktický průvodce státní službou

2 měsíce ago
Pod vedením právničky Odborového svazu státních orgánů a organizací Šárky Homfray vznikla publikace, která provede běžného čtenáře i profesionála jednotlivými fázemi a instituty služebního poměru od jeho vzniku, přes jeho průběh, až k jeho konci, včetně případné soudní dohry.

Nový předseda hasičských odborů: Je třeba udržet kvalifikované lidi

2 měsíce ago
„Mým krédem je pokračovat v čele svazu cestou nastolenou mým předchůdcem. Tedy mimo jiné prohlubovat dobrou spolupráci s generálním ředitelstvím hasičského záchranného sboru. Po letech jednání, změn i střetů se podařilo mnoho věcí vyjasnit, vztahy s vedením jsou dnes dobré. Počet členů svazu vzrůstá, můžeme se pochlubit více než 68 procenty organizovanosti hasičské základny v odborech,“ řekl Sondám nový předseda Odborového svazu hasičů Jiří Jílek.
Zaškrtnuto
1 hodina 2 minuty ago
e-sondy
Subscribe to SONDY feed